Peľ

Peľ, vo včelárstve tiež nazývaný včelí chlieb, je nenahraditeľným zdrojom bielkovín vo výžive včelstva. Obsah bielkovín v peľoch závisí od druhov kvetov a pohybuje sa od 10 do 54 %. Peľ liesky obsahuje 46,68 % stráviteľných bielkovín. Popri lieske je najhodnotnejší peľ z rakyty, ktorý obsahuje až 47,13 % stráviteľných bielkovín. Okrem bielkovín obsahuje peľ (aj perga) aj aminokyseliny, uhlohydráty, vitamíny a tuky. Silné včelstvo spotrebuje za rok aj 100 kg peľu. Včela prináša peľ na treťom páre noh na tzv. peľových košíčkoch. Po prinesení do úľa ho strasú pomocou tŕňa na druhom páre nôh. Včely peľ obohatia o sliny (tým sa dosiahne fermentácia peľu) a hlavou natlačia do bunky. Tu prebieha, pomocou baktérií mliečneho kvasenia, mliečne kvasenie, pri ktorom vzniká kyselina mliečna. Takýto peľ vydrží v bunkách dlhú dobu a nazýva sa perga (konzervovaný peľ).

Tab.1 Zloženie peľu (E.Bruneau, L’Abeille & Cie, 2011/11-12)
Voda18,5%
Bielkoviny23,7%
Tuky4,8% (1-20%)
Cukry27%
Minerály (K, Ca, S, Mg, Zn, P, Al, Fe, Se)5%
Celulózne substancie18%
VitamínyA, B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B3 (nikotinamid), B5 (kyselina pantoténová), B6 (pyridoxín), B8, B9 (kyselina folová), B12 (kyanokobalamín), D, E, H, rutín
 Enzýmy a koenzýmy
 Steroly
Flavonoidy
Baktérioskopické substancie a substancie podmieňujúce rast
Pigmenty
Prchavé mastné kyseliny

Pravidelný konzum peľu pôsobí na celkové zlepšenie zdravotného stavu, únava a vyčerpanosť postupne miznú, vracia sa pokoj , pocit uľahčenia a sily, stupňuje sa radosť zo života a chuť do práce. Tento účinok je postupný. Pocit vzostupu a návratu dobrej nálady sa stupňuje až po štádium životnej sily, ktorá pripomína mladosť. Tento účinok spočíva v tom, že sa organizmus zbavuje jedov. Odporúčané denné dávky peľu sú pol kávovej až jedna polievková lyžica peľu. Peľ sa konzumuje zmiešaný s medom, ovocnými šťavami a inými nápojmi, müsli a pod.

Peľ prispieva k zlepšeniu črevnej mikroflóry a trávenia. Pri porovnávaní peľu s 12 probiotickými produktami predávajúcimi v lekárňach, len jeden produkt reagoval na salmonelu ako peľ (zničil salmonelu). (Deutshe Binen-Journal, č.5, str. 12-13)

Tab.2 Percento celkového obsahu bielkovín (American bee Journal, 2012, č.3, str. 251-253)
Bežné včelami navštevované rastliny a percentuálny obsah čistej bielkoviny
KvalitaNázovLatinský názov% čistej bielkoviny
NajlepšiaTopol čierny Populis nigra36
Lupina úzkolistáLupinus augustifolius34
Hadinec skorocelovýEchium plantagineum33
LepšieJabloň domácaMalus domestica27
Eukaliptus modrýEucaliptus saligna26
Hruška obyčajnáPyrus kommunis26
Ďatelina plaziváTrifolium repens26
Mandľa obyčajnáPrunus dulcis25
DobráRepka olejnáBrassica napus24
Vŕba pestráSalix discolor22
Lucerna siataMedicago sativa21
KomonicaMellitus species20
Hranica minimálnej potreby včelstva
ZláBavlník Gossypium hirsutum 19
Levandula Levandula species 19
CitrusCitrus species 19
Vŕba babylonskáSalix babylonica 15
KukuricaZea Mays 15
ČučoriedkaVaccinium species14
Púpava lekárskaTraxacum officinale14
SlnečnicaHelianthus annuus13
Pohánka jedláFagopyrum esculentum11

 

Na získavanie obnôžkového peľu sa vo včelárskej praxy využivajú zariarenie nazývané peľochyty. Peľochyty sú roznej konštrukcie a umiestnenia, ale všetky fungujú na rovnakom princípe. Včela s peľom musí prejsť cez tzv. peľochytovú mriežku, ktorá (čiastočne alebo úpne) zachytáva peľové hrudky na treťom páre noh. Peľ následne padá do zbernej nádoby. Peľochytová mriežka je roznych tvarov.

Výroba peľového medu

K výrobe peľového medu potrebujeme 50 g peľu, 500 g tekutého medu, lyžicu, mlinček na kávu, ručný šľahač. Peľ zomelieme na jemný prášok. Med roztopíme vo vodnom kúpeli pri teplote 36 °C, aby sa peľ lehšie v mede rozmiešal. Peľový prášok nasypeme do medu, ručne premiešame a následne vymiešame pomocou ručného šľahača. Po vymiešaní sa peľový med naplní do sklenených nádob.