Propolis

Propolis

Propolis (včelí tmel) je produkt spracovania živicovitých látok zbieraných včelami a obohatených o sekrét slinných žliaz včiel, vosku a peľu. Včely zbierajú živicové látky z púčikov, listov, výhonkov, stebiel, kôry stromov a kvetov. Aby stromy chránili svoje púčiky pred baktériami a plesňami, produkujú živicu. Zloženie sa mení v závislosti na rastlinnom zdroji, a taktiež od oblasti a od včelstva. Zdrojom živicových látok je topoľ, breza, vŕba, jedla, smrek, borovica, smrekovec, gaštan konský, ale aj dub, jaseň, jelša, javor, slivka, čarešňa. Slovo propolis je odvodené z gréckych slov pro (pred) a polis (mesto). Staroveký včelári si totiž všimli propolisové steny, ktoré včely stavali v letáčovom otvore, aby si chránili „mesto“, svoj úľ.

Farba závisí od pôvodu živíc. Najčastejšie sa vyskytuje v zelených a hnedých odtieňov a často aj v červených odtieňoch. V priemere tento produkt obsahuje  50-55% živice, 8-10% éterických olejov a okolo 30% vosku, ale aj množstvo minerálnych látok a vitamínov. Z bioaktívnych zlúčenín sú v ňom obsiahnuté flavonoidy s antibakteriálnymi vlastnosťami. Včelstvá prinášajú propolis do úľov na obnôžkach podobne ako peľ. Včelstvá využívajú propolis na vypĺňanie a utesňovanie škár menších ako 6 mm, regulujú ním otvor, ktorým lietajú, spevňujú vystavané plásty, pokrývajú drevené časti úľu, mumifikujú mŕtvolky zvierat, ktoré prenikli do úľa (myši, hraboše…). Propolis zvyšuje pevnosť včelieho diela a odolnosť voči vyšším teplotám. Topí sa až pri 105 °C.

Zber propolisu je najčastejšie oškrabovaním z drevených častí úľov a rámikov. Môže sa zbierať aj pomocou sieťoviny, ktorá sa dáva na strop úlu. Po vytmelení sieťoviny propolisom sa z úľov odoberie, nechá vymrznúť (aby zo sieťoviny lepšie vypadával) a následne sa zo sietoviny vymrví a uskladní.

Propolis má baktericídne, bakteriostatické, antivírusové, fungicídne, antiflogistické, antisvrbiace, dermatoplastické, antitoxické, biostimulačné a lokálnostatické účinky. Brzdí účinok Kochovho bacila tuberkulózy. Lieči plesňové ochorenia a stafilokokové infekcie. Využíva sa nadezinfekciu ústnej dutiny, na rany, popáleniny. Slúži aj v zubnom lekárstve proti zubnému kazu. Bol skúšaný aj ako inhibítor rastu nádorov tým, že redukuje množenie buniek. V roku 2005 sa  zistilo, že atakuje aj vírus HIV vnútri t-buniek.

Nie je vylúčené, že o blahodarnom vplyve propolisu na zdravie sa vedelo už v dobách Starého Zákona. Je pravdepodobné, že v časti Jeremiáš 8:22 sa na propolis odkazuje ako na balzam z Galádu.

Propolis obsahuje viac ako 180 rôznych zlúčenín a tým slúži ako chemická zbraň včelstva voči rôznym patogénom. V minulosti sa včelstvá šlachtili aj aby zbierali čo najmenej propolisu. Výskumy však ukázali, že znižovanie produkcie propolisu (zámerným šlachtením) nebol dobrý nápad, pretože sa ukázalo, že propolis v úli má na včelstvo blahodarný vplyv. Je zrejme dôležitou súčasťou obranného mechanizmu včiel.

Kvalita a množstvo zbieraného propolisu závisí od genetických predispozícií včelstva (niektoré včelstvá „tmelia“ viac ako ostatné), prírodných a klinatických pomeroch v danom roku. Napíklad, Kavkazké včeli produkujú veľké množstvá propolisu. Bolo zistené, že aplikácia kyseliny mravčej (využívanej v tlemení varroázy) podniecuje včelstvo k zvýšenému zberu propolisu (E.V.Kuzmina, Pčelovodstvo,2012, č.1).

Výroba propolisovej tinktúry

Na výrobu tinktúry potrebujeme propolis, 70% alkohol: etanol (lieh) dostupný na predpis v lekárni, uzatvárateľnú nádobu (napr.: sklenený pohár s plastovým viečkom), nádobky na uskladnenie tinktúryfilter (kávoví filter, plátno,…), váhu. Navážime si propolis a trojnásobné množstvo liehu. Propolis je najvhodnejšie použiť rozomletý, pretože sa rýchlejšie v alkohole rozpustí. 70% lieh je výhodnejší než čistý lieh a rozpúšťa aj látky  rozpustné  v alkohole (nepolárne) aj látky rozpustné vo vode (polárne).

Etanol zmiešame v nádobe s propolisom, uzavrieme, uskladníme do tmavej a chladnej miestnosti a denne pretrepávame niekoľko minút. Čím viac pretrepeme, tým sa propolis v alkohole rýchlejšie rozpustí. Po niekoľkých dňoch ostanú v alkohole už len nerozpustné látky ako napr.: vosk. Potom roztok prefiltrujeme a môžeme užívať.